Line Frandsen tager et år mere i Bjerringbro FH 

Ovenpå en lang sæson, har vi forlænget aftalen med Line Frandsen, som nu spiller i den blå trøje indtil sommeren 2025.

Det bliver hendes 5. sæson i Bjerringbro FH, hvorfor hun er en kulturbærer i klubben og en vigtig brik på holdet.

”Line har været en meget vigtig spiller for holdet igennem flere sæsoner nu, der efter at have taget skridtet op i ligaen, har spillet en meget flot sæson i år. Hun er en kulturbærer på holdet og tager masser af ansvar i angrebet. Line er en spiller, der stiller store krav til sig selv og hendes omgivelser, hvilket er med til at udvikle os alle sammen”, udtaler Jesper Bangshøi.

Line Frandsen blev nummer 4 på assistlisten, og med hendes 136 assist har hun på flotteste vis styret angrebsspillet.

Line Frandsen siger: ”Jeg er meget glad for at forsætte i Bjerringbro FH. Jeg er meget glad for pigerne på holdet, hvor jeg føler mig tryg. Dette er vigtigt for min udvikling på banen, såvel som personligt. Til den nye sæson håber jeg, at vi kan drille flere af de større hold og komme lidt højere op i ligaen. Det skal vi gøre i samarbejde med vores fantastiske hjemmebane!”

Line Frandsens personlige sponsor er KP Montage. 

Flere nyheder

Hjemmekampe Uge 43

Denne uge byder på et par spændende kampe i Bjerringbro Idræts og Kulturcenter. Allerede i morgen, onsdag den 21. oktober spiller klubbens unge stjernefrø U13 Drengene deres første turneringskamp. Kampen

Læs mere >

Støttekroner Til BFH

Endnu engang har BFH modtaget støttekroner gennem vores samarbejde med OK. Helt præcist blev det til 33.766 kr. som ganske givet luner i en kold tid. Vi siger 1000 tak

Læs mere >