Optakt: Aarhus United – BFH

I onsdags fik vi ørerne i klemme i Esbjerg, og i dag tager vi til Aarhus – denne gang for at tage 2 point med hjem.

Dem:

Aarhus United ligger på 11. pladsen med 10 point og har ikke fået point i lang tid. Derfor er de med garanti sultne efter en sejr og 2 point. Navne som Alberte Ebler, Aia Raadshøj og den franske import Sofia Deen er kendt for deres knaldhårde skud. Samtidig har de to dygtige målmænd og et stærkt forsvar.

Os:

Vi indtager i øjeblikket 13. pladsen med 8 point, men med 2 point i aften, kan vi snige os forbi Horsens på 12. pladsen med lige så mange point som Aarhus United. Det er altså på mange måder en af de vigtigste kampe i år, og vi har en enorm stor tro på sejr. Line Gyldenløve er flyvende som topscorer i kvindeligaen samtidig med at hun 2 runder i træk har været på rundens hold. Det er altså altafgørende at hun igen spiller en brandkamp.

Kampen fløjtes i gang fredag aften kl. 18.30 og spilles i Djurslands Bank Arena Aarhus.

Flere nyheder

Hverdagskampe i uge 5

Uge 5 byder på 3 spændende hverdagskampe i Bjerringbro Idræts og Kulturcenter. Tirsdag den 27. januar møder U-19 piger 1. division HEI Skæring 3. Kampen fløjtes i gang kl. 18.30

Læs mere >