Optakt: Bjerringbro FH – København Håndbold

Vi led et ærgerligt og hårdt nederlag i Aarhus, og onsdag aften gælder det så København Håndbold på vores egen hjemmebane. I første halvdel af sæsonen tabte vi med 12 mål, og det mener cheftræner Jesper Bangshøi ikke skal ske igen:

“I efteråret tabte vi med 12 mål til modstanderne fra København. Det skyldes ikke mindst deres to venstrehåndede skytter Clara Thomsen og Helene Kindberg. De to spiller altid på et højt niveau.

Københavnerne er som hold godt organiseret og deres varemærke er at starte deres angreb med et meget stort pres. De vil være meget motiverede i dag, da de kæmper for at holde sig i top 8 og dermed komme med i slutspillet. 

For at få et godt resultat i dag er der derfor to ting, der er vigtige for os. For det første skal vi være disciplinerede i vores returløb – ellers bliver vi løbet over ende. Dernæst skal vi have et bedre flow i vores etablerede angrebsspil. Vi må ikke være så hakkende i rytmen, som vi eksempelvis var mod Aarhus“.

Kampen fløjtes i gang onsdag d. 7/2 kl. 19.00.

Flere nyheder

Hjemmekampe Uge 43

Denne uge byder på et par spændende kampe i Bjerringbro Idræts og Kulturcenter. Allerede i morgen, onsdag den 21. oktober spiller klubbens unge stjernefrø U13 Drengene deres første turneringskamp. Kampen

Læs mere >

Støttekroner Til BFH

Endnu engang har BFH modtaget støttekroner gennem vores samarbejde med OK. Helt præcist blev det til 33.766 kr. som ganske givet luner i en kold tid. Vi siger 1000 tak

Læs mere >