Ny Cheftræner På Plads i BFH

Morten Frandsen Holmen bliver ny cheftræner for Bjerringbro FH

Når divisionshåndbolden starter til den kommende sæson, bliver det for Bjerringbro FH´s 1. divisionsdamer med Morten Frandsen Holmen ved roret som ny cheftræner. Klubben og træneren har indgået en 1+2 årig aftale. 

I Bjerringbro FH er man meget glade for det nye samarbejde.

“Vi har ledt efter en ny cheftræner, som kunne stå spidsen for vores håndboldprojekt, hvor det i første omgang handler om at konsolidere os i 1. division efter vores nedrykning fra ligaen og derefter begynde det lange seje træk med at bygge et slagkraftigt hold op, som på sigt kan spille os tilbage til fine selskab og herefter stabiliser os som ligahold. Morten har en meget spændende trænerprofil, hvor han ved flere lejligheder har vist han er god til at bygge et godt hold, som er baseret på en stærk kulturog senest var han arkitekten bag EH Aalborgs stabilisering i kvindernes håndboldliga”, udtaler formand i Bjerringbro FH, Dennis Jensen.

Den kommende cheftræner ser også frem til samarbejdet. 

“Jeg ser nogle spændende perspektiver i det kommende samarbejde med Bjerringbro FH. Dels skal vi have samlet en spillertrup, som har et udviklingsperspektiv, og dels står vi allerede på skuldrene af en stærk lokal kultur omkring klubben. Det gælder altså om at holde godt fast i de gode traditioner som virker, mens vi samtidig bygger nye lag på for at stå bedre rustet til fremtiden. Det ser jeg som en spændende udfordring, som jeg rigtigt gerne vil prøve kræfter med, udtaler Morten Frandsen Holmen. 

Morten Frandsen Holmen vil sideløbende med sit job i Bjerringbro forsætte som træner for det danske kvinde beachhandball landshold.

Morten Frandsen Holmen tiltræder formelt cheftrænerjobbet i Bjerringbro d. 1/7.

For yderligere information kontakt

Dennis Jensen, formand Bjerringbro FH, mobil 51971672Morten Frandsen Holmen, kommende cheftræner mobil 

27580738

Flere nyheder

Emil Hovgaard Får 4 år i BSH

BSH BELØNNER EGET MÅLMANDSTALENT MED FIRE-ÅRIG AFTALE Bjerringbro-Silkeborg Håndbold har fundet fremtidens mand i målet. 18-årige Emil Hovgaard har sat sin signatur på en fire-årig kontrakt. “Emil er en teknisk dygtig målvogter

Læs mere >

Beach-Landsholdssamling

Følgende spillere er udtaget til Beach-Landsholdssamling i Århus 8.-9. Maj. Marianne Haugsted, Mathilde Guldager, Rikke Dahl Nielsen Clara Bak Pedersen og Rikke Thyrsted Enevoldsen. Godt gået piger og stort tillykke

Læs mere >